صفحه اصلی             |             اخبار             |             گالری تصاویر             |             انتقادات و پیشنهادات             |             تماس با ما                 
در مراسم بزرگداشت «استاد دکتر علی‌اکبر فرهنگی» مطرح شد: زحمات محققان حوزۀ علم و دانش راه رسیدن به اهداف را کوتاه‌تر می‌کند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

مراسم بزرگداشت «استاد دکتر علی‌اکبر فرهنگی» چهرۀ‌ماندگار رشتۀ مدیریت با حضور استاندار البرز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم بزرگداشت «استاد دکتر علی‌اکبر فرهنگی» چهرۀ‌ماندگار رشتۀ مدیریت با حضور استاندار البرز، جمعی دیگر از مسوؤلان استانی و جامعه نخبگانی در کرج برگزار شد.

در این مراسم، سید حمید طهائی؛ استاندار البرز، حضور استاد فرهنگی در البرز را مایۀ مباهات دانست و گفت: مفاخر و بزرگان علم و فرهنگ و هنر گنجینه‌های ارزشمندی هستند که حضور و داشته‌هایشان زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی جامعه است.

وی برگزاری مراسم نکوداشت و تجلیل از مفاخر و بزرگان استان در ذیل برنامه‌های هفته‌پژوهش را اقدامی مناسب توصیف کرد و اظهار داشت: هفتۀ پژوهش فرصتی برای پاسداشت زحمات و خدمات افرادی است که با سال‌ها تلاش و کوشش علم را به عمل تبدیل کرده و به دستاوردهایی نایل می‌شوند که جامعه می‌تواند از آنها بهره‌مند شود.

طهائی بیان داشت: زحمات محققان حوزۀ علم و دانش نیازهای جامعه را برطرف و راه رسیدن به اهداف را کوتاه‌تر و از این طریق راه توسعه و پیشرفت کشور را هموارتر می‌کند.

وی افزود: استان البرز با داشتن استعدادهای فراوان که نمونه‌ای از آن در نمایشگاه هفتۀ پژوهش به نمایش گذاشته شد باید به‌همت تمام افراد صاحب ایده نقش خود را در اعتلای ایران به‌خوبی ایفا کند. همچنین با توجه به موفقیت‌های البرز در حوزۀ دارویی و وسعت آن، نیاز به پارک‌های علم‌وفناوری بیشتر احساس می‌شود.

در ادامه، علی‌اکبر فرهنگی؛ چهره‌ماندگار علمی کشور، موفقیت جوانان و دانشجویان ایرانی و دستاوردهای آنان را مایۀ افتخار توصیف کرد و گفت: در هیچ جامعه‌ای اختراعات و اکتشافات اتفاق نمی­افتد، مگر اینکه ابتدا مفهوم، شناخت و  فلسفۀ علم در آن شکل بگیرد.

وی با اشاره به مفهوم‌سازی دانش و شکل گرفتن مفهوم علم در صدر اسلام بیان داشت: شناخت فلسفۀ علم آغاز راه تحول در یک جامعه است. مثلاً در قرن دوم و سوم هجری با ظهور اسلام افراد و دانشمندان بزرگی مانند خوارزمی، فارابی، ابوریحان‌بیرونی، ابن‌سینا در عرصه‌های مختلف علمی ظهور کردند و تحولات بزرگی را در عرصه‌های تخصصی خود برای جامعه رقم زدند.

فرهنگی افزود: به عنوان یک جامعه‌شناس معتقدم این اتفاق در جامعه ما مجدداً و با قوت بیشتری در شُرف شکل‌گیری است و  با شناخت فلسفۀ علم در حال حرکت به سمت تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای هستیم.

وی با بیان اینکه توسعۀ یک استان و پس از آن توسعۀ کشور در گرو به‌کارگیری دانش است، گفت: در آینده‌ای نزدیک جهان بار دیگر شاهد درخشش ایران در حوزه‌های علم و فناوری خواهد بود.

در پایان این مراسم، با حضور استاندار البرز، رییس بنیاد نخبگان استان و چندتن از مسوؤلان اجرایی ارج‌نامۀ دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان به استاد دکتر علی‌اکبر فرهنگی اهداء و از زحمات و فعالیت‌های علمی و اجرایی وی تقدیر و تجلیل شد.

استاد دکتر علی‌اکبر فرهنگی در سال ۱۳۲۲ هجری شمسی در شهرستان طالقان استان البرز متولد شد. وی از آغاز جوانی به مطالعه و تحصیل در رشته‌های گوناگونی از ادبیات گرفته تا علوم‌دینی و سپس زبان، مدیریت، جامعه‌شناسی، اقتصاد و ارتباطات پرداخت و در دو زمینه متفاوت، دو دکترا و یک فوق‌دکترا اخذ کرد.

وی در زمینۀ ارتباطات، آثار «ارتباطات انسانی» و «ارتباطات غیرکلامی» را برای اولین‌بار در زبان فارسی پدید آورد که سال‌ها است متن درسی دانشگاه‌های مختلف ایران است.